Haziran 12, 2021

Antep Fıstığı Nasıl Üretilir

ile blog

Birçok bölgeye oranla görece ılıman bir iklime sahip olan Gaziantep, fıstık üretimi için ideal kabul edilen iklim şartlarına sahip bölgelerden biridir. Hasattan alınan yüksek verim ve kaliteli ürün sayesinde Antep’in adıyla adeta özdeşleşmiş Antep Fıstığı, ılıman Akdeniz ikliminde yetişen, besin değeri yüksek, kalori oranı düşük, vücuda faydalı kabuklu bir yemiştir.

Kış ve İlkbahar donlarından pek etkilenmeye Antep Fıstığı, ortalama 35-40 derecelik sıcaklıklarda ağaçta yetişen bir üründür. Yazları sıcak ve kireçli topraklarda yetişen fıstık ağaçları, Gaziantep yöresinin şartları altında oldukça yüksek verim vermektedirler.

Yüksek sıcaklarda ve özellikle Orta Doğuda verim alınarak yetişmesi nedeniyle çöl ikliminin dayanıklı meyvesi veya Doğu’nun yeşil altını olarak da adlandırılan fıstık, ülkemizde her ne kadar Gaziantep ile özdeşleşmiş olsa da Antep dışında Siirt, Diyarbakır gibi şehirlerde de yetişmektedir.

Doğru şart ve koşullarda yetiştirilen Antep fıstığı besin değeri oldukça yüksek bir yemiştir. İçerisinde yüksek oranda B6 vitamini, magnezyum, protein ve mineraller bulunan Antep fıstığı bu özelliği sayesinde özellikle et tüketiminde sıkıntı yaşayan veya et tüketmek istemeyen kişiler için ideal ikame besinlerden biridir.

Nemden uzak yüksek sıcaklıklarda yetişen Antep Fıstığı ağacı tohum yapısına bağlı olarak her iki yılda bir ürün verir. Bu antep fıstığı üreticilerinin fiyat politikasını etkileyen önemli faktörler arasındadır.

Antep Fıstığı Zahmetli Ancak Aynı Zamanda Eğlenceli

Antep fıstığı üretimi diler birçok besin üretimine göre oldukça zahmetlidir. Sadece iklim şartlarını karşılamak yetmez aynı zamanda iki yılda bir ürün verdiği için bakımını çok düzenli şekilde yapmalı ve ürün vereceği yıl özel takipte bulunmanız gerekir. Bununla birlikte her ne kadar zahmetli bir üretim sürecine sahip olsa da Antep fıstığı üreticisine maddi, son kullanıcıya ise manevi birçok fayda sağlamaktadır. Bugün, günümüzde Antep fıstığı,  yöresel Antep yemeklerinden tatlılara, dondurmalara, çerezlere eşlik etmekte ve kendi tüketim kitlesini oluşturmaktadır.

Günümüzde Antep fıstığı için gerek online olarak e-ticaret sitelerinden sipariş verilebilmekte gerekse başta kuruyemiş marketleri olmak üzere açık veya özel marka paketli olarak temin edilebilmektedir.