Türkiye, OECD'ye Göre Büyüyen İki Ülkeden Biri!
Mart 17, 2021

Cimbom Borsa İstanbul’da Zirvede

ile blog

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu haksız kar yükselişi ile akaryakıt fiyatlarına gizli zam yapan dağıtım şirketleri hakkında inceleme başlattı.

EPDK’den yapılan yazılı açıklamada, akaryakıt piyasasında 14 Mayıs 2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla eşel mobil sisteme geçildi. Sistem doğrultusunda, 17 Mayıs 2018 tarihine ait rafineri çıkış fiyatları esas alınırken rafineri çıkış fiyatlarındaki değişime göre özel tüketim vergisinde (ÖTV) düşüş veya artış söz konusu oluyor.

Rafineri fiyatlarındaki yükselişler benzinde 15 Aralık 2020, motorinde ise 27 Kasım 2020 tarihi itibariyle ÖTV’den karşılanıyor. Böylece, pompa satış fiyatlarında ilgili tarihlerden beri herhangi bir artış olmaması gerekmektedir.

Buna rağmen EPDK, eşel mobil sisteminin devrede olduğu bu dönemde bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin benzin ve motorin pompa satış fiyatlarında dövizdeki düşüşe rağmen makul olmayan artışlar olduğunu tespit etti.

Bütün büyük hacimli akaryakıt dağıtım firmalarından gerekli bilgi ve belgeler talep edilirken, EPDK ilk etapta haksız kar artışı sağlamış olduğu tespit edilen şirketler hakkında inceleme başlattı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarının serbest piyasada belirlendiğini belirterek, ”Petrol fiyatları, dövizdeki hareketlilik, vergiler gibi etmenler söz konusu. Ancak fiyatların serbest piyasada belirlenmesi, bir denetim mekanizması olmadığı manasına gelmiyor. Eşel mobil sistemi fırsat bilinerek tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün zehirlenmesine göz yummayız. EPDK olarak kar oyunlarına izin vermeyiz” diye konuştu.

Yılmaz, şunları kaydetti: ”Büyük hacimli bütün dağıtım firmalarından gerekli bilgileri istedik ve ilk tespitler doğrultusunda bazı dağıtım şirketleri hakkında hemen inceleme başlattık. Elbette bur da incelememizin muhatabı olanlar tüketicilerimizi mağdur eden, sektörümüze zarar veren şirketler olacak. Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzü korumak için kanunla belirlenmiş yetkilerimizi kullanmakta bir an olsun tereddüt etmeyiz. Kar oyunlarına kalkışan, gizli zam yapan başka şirketler var ise en kısa sürece onları da tespit edip gerekli olan adımları atacağız” dedi.

Kaynak: nehaberi.com