köşkyapı 7
Temmuz 5, 2021

Dış Cephe Kaplama Ve Isı Yalıtım Sistemleri

ile Tanitim

Bir yapının güzel gözükmesi için gerekli olan en önemli etken cephe kaplama. Taş, ahşap, tuğla gibi malzemeler kullanarak farklı bir atmosfer oluşturmak sizlerin elinde. Cephe kaplama yapıyı güzel gösterirken bir yandan da güneş, yağmur, kar gibi hava koşullarından korur ve deforme olmasına engel olur. Ses ve ısı yalıtım sistemleri içinde cephe kaplama oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

 Dış Cephe Kaplama Yöntemleri

 – Alüminyum Dış Cephe Kaplama

 Özelikle şirket dış cephe kaplama amacıyla kullanılan bu yöntem, ısıya ve suya karşı izolasyon sağlamaktadır. Alüminyum dış cephe kaplama hafif, dayanıklı ve uzun ömürlü bir kaplama yöntemidir.

 – Betopan Dış Cephe Kaplama

 Betopan çimento ve ahşap karışımı yenilikçi bir kaplama sistemidir. Diğer kaplama yöntemlerine göre daha az maliyetlidir. Neme karşı dayanıklı olması sebebiyle uzun süre suya maruz kalma durumlarında deformasyon ve küflenme gibi olaylar görülmez. Zararlı maddeler bulundurmaz, kokusuzdur ve yangına dayanıklı bir dış cephe kaplama yöntemidir.

 – Ahşap Dış Cephe Kaplama

 Ahşap cephe kaplama malzemelerinde hava bariyerleri bulunmaktadır. Daha hafiftir ve binayı dış etkenlerden korur.

 -PVC Dış Cephe Kaplama

 -Tuğla Dış Cephe Kaplama

 -Taş Dış Cephe Kaplama

 Dış Cephe Kaplama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

 Uygulamanın yapılacağı duvar, zemin ilk önce kontrol edilmelidir. Kir, toz, toprak gibi parçacıklar tamamen temizlenmeli eğer duvar yeni yapıldıysa basınçlı su kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir. Cephe kaplama işlemleriyle ilgili bu yazımızda Köşk Yapı’dan yardım aldık. Dış cephe ısı yalıtımında yüzey ve ortam sıcaklığı dikkate alınır. +5 derece-+30 derece arasında olduğu durumlarda yapılır.

 Subasman profil montajı yapılır. Bu montaj dış cephe kaplama işlemlerinde darbe ve rutubet gibi hasarlar oluşmasını engellemek amacıyla yapılır. Isı yalıtım yapıştırma harcı ve ısı yalıtım levhaları kullanılır. Cephe kaplama işlemi ısı yalıtım levhaları kullanıldıktan 24 saat sonra yapılmalıdır. Uygulama yapıldığı sırada yüzey temizliği mutlaka kontrol edilmelidir. Rutubetli veya rutubet oranı yüksek olan yüzeylerde nem önleme işlemleri tamamlanmadan ısı yalıtım işlemi uygulanmamalıdır. Çok sıcak veya rüzgarlı havalarda yapılan cephe kaplama işlemleri pek sağlıklı olmayacağından uygulama öncesi hava durumu da dikkate alınmalıdır.