Türkiye, OECD'ye Göre Büyüyen İki Ülkeden Biri!
Mart 13, 2021

EPDK’dan Akaryakıt Firmalarına İnceleme

ile blog

Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bununla birlikte Mart ayı kira zam oranı da belli oldu. Peki 2021 Mart ayı kira artış oranları ne kadar oldu? Mart ayında kiralar ne kadar olacak?

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren Mart ayına ilişkin kira artış oranları belli oldu. Tüketici fiyat endeksine bağlı olarak değişkenlik gösteren kira zam oranları bir önceki aya göre yüzde 0,91 arttı.

2020’nin Aralık ayına göre ise yüzde 2,60 oranında artış gösterdi. Bunun yanı sıra 2020’nin Şubat ayına kıyasla yüzde 15,61 oranında arttı. Koronavirüsten dolayı Şubat ayı enflasyonu beklenenin üzerinde oldu.

MART AYI KİRA ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Mart ayına ilişkin kira artış oranları da belli oldu. TÜFE 12 ayın ortalaması göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Bununla birlikte Mart ayı kira zammı 12,81 oldu. Peki Mart ayı kira zammı nasıl hesaplanır?

Konut kirası 1000 TL olan vatandaşlar, Mart ayında yapılan yüzde 12,81 zamla birlikte 128.10 TL’lik artışla 1128.10 TL kira ödeyecek. Bu zamlar ev sahibinin ve kiracının arasındaki sözleşmeye göre yapılmaktadır. Bu oranın üstünde yapılan zamlarda kiracılar, hukuki yollardan hak arayışına gidebilirler.

Kaynak: seoyayin.com