Ekim 26, 2021

Fındık Unu Nedir Nerelerde Kullanılır

ile blog

Fındık Unu Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Daha sağlıklı bireyler olmak için yeni yeni keşiflerin yapıldığı günümüzde beslenmede de çağ atlandığı görülmektedir. Yeni nesil beslenme olarak tabir edilen beslenme şekillerinin alışılanın çok da dışında olmadığını görmekteyiz. Genel itibariyle modernleşmeden öte, öze dönüş şeklinde algılanması gereken bu beslenme şekillerinde birden çok besin grubu şeklen farklı formlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu anlamda hayatımıza dahil olan yeni nesil besinler arasında özellikle temel tüketim malzemelerine dikkat çekilmektedir. Bu grup içinde yer alan un ve türevi ürünlerin daha sağlıklı hale getirilmesi, beslenmeyi temelden sağlıklı kılmayı başarmaktadır. Fındık unu da bahsi geçen sistemlerin önemli ölçüde desteği olan un türevleri arasında yerini almıştır.

Fındık unu prensip olarak özenle hasat edilmiş kaliteli fındıklardan üretilmektedir. Özellikle sağlıklı ağaçlardan elde edilen fındıkların seçilmesi başlı başına önemli bir etkendir. Bahsi geçen hasatla elde edilen fındıkların kabuklarından ayrıştırılması ve bu fındıkların toz haline getirilmesi ile fındık unu meydana gelir. Bazı durumlarda fırınlanmış haldeki fındıklar da kullanılmaktadır. Bu sayede fındığın kullanıldığı her besin içerisinde fındık unu da yerini almıştır. Ancak en önemlisi unun kullanıldığı tüm besinlerin içinde de fındık ununun kullanılabilmesidir. Fındık unu akla ilk geldiği şekliyle sadece tatlılara değil, tuzlulara, yemeklere ve diğer tüm yiyeceklere katılabilmektedir.

Fındık unu, fındığın muhteşem besin değeri ile açıklanan bir üründür. Fındığın saymakla bitmeyen faydalarının tüm yiyecek gruplarının içine bu şekilde dağıtılması sağlıklı beslenmenin önemli destek noktalarından birini oluşturmaktadır. Yüksek antioksidan içeriği ile şifa deposu olan bu ürün aynı zamanda kalsiyum varlığı ile kemikleri beslemektedir. Yüksek lifli yapısı ile güçlü bir sindirim sistemini destekleyen fındık unu genel sağlığa önemli bir katkı sağlamaktadır. Diğer taraftan diyabetin engellenmesi ve sağlıklı kilo koruma açısından da olmazsa olmaz takviyeler arasında değerlendirilmektedir. Fındık unu kas sağlığı açısından da önemli bir etkiye sahiptir. Bunların yanı sıra çoklu vitamin eksikliklerinin önüne geçilmesinde önemli ölçüde önerilmektedir. Bu sayede yararlı yağ elde etmek kalp sağlığını korumak anlamına da gelmektedir. Fındık unu fiyatı dönemsel anlamda değişiklik arz etmektedir.