Haziran 20, 2021

Isıtma Sistemleri Seçenekleri Nelerdir?

ile blog

Günümüz gelişen teknolojileri söz konusu olduğunda hayatımızın her alanında bir yeniliğin olması artık kaçınılmaz bir gerçektir. Yaşamsal alışkanlıklarımızdan yaşam alanı konforumuza ve güvenliğimize dair birçok alanda artık işlerin daha kolay olduğunu hatta gün geçtikçe yapay zekaların da hayatımıza girmesi sayesinde karşılaştığımız kolaylıkların daha da artacağını söylemek sanırım yanlış olmaz.

İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ve peşi sıra ısınma ihtiyacı günümüzde de değişmeyen temel ihtiyaçların başında gelir. Yaşamsal varlığımızı sürdürebilmek için vücudumuzun daima tıbbi çerçevede kabul edilebilir bir ısıda olması gerekir. Çağımızda bu ısı kontrolünü bireysel ısıtma sistemleri, merkezi ısıtma sistemleri hatta bunların alt başlığında yer alan estetik ve konforu bir araya getiren yerden ısıtma sistemleri ile sağlamaktayız.

Kaç tane ısıtma sistemi vardır?

Bu çok sık sorulan bir soru olmakla birlikte aslında şu anda doğru bir sayıdan bahsetmek pek mümkün değildir çünkü genelden özele doğru gidilen bir sıralama yapıldığında kategoriler adeta birbirinin içine geçmekte bir süre sonra keskin bir hesap yapmak zorlaşmaktadır. Temelde iki farklı ısıtma sistemi vardır bunlar merkezi ısıtma sistemleri ve bireysel ısıtma sistemleridir. Bununla birlikte bu iki sistem kendileri içerisinde pay ölçerli merkezi ısıtma sistemleri, yerden ısıtma sistemleri ve ısıtma sistemlerinden bağımsız olarak tekil ısıtma sistemleri gibi alt kategorilere ayrılmaktadır.

Pay ölçerli merkezi ısıtma sistemleri tüm ısı alımının ve dolayısıyla faturalandırmanın dairenizin metrekaresi doğrultusunda belirlendiği sistemlerdir. Merkezi ısıtma sisteminde ise herhangi bir metrekare hesabı yoktur. Bununla birlikte bireysel ısıtma sistemlerinde birden fazla seçenek olmakla birlikte kombi en sık kullanılan bireysel ısıtma sistemidir. Kombiler de kendi içerisinde yoğuşmalı kombi ve konvansiyonel kombi olarak ikiye ayrılır. Bunların dışında tekil ısınma seçenekleri dediğimiz elektrikli ısıtıcılar da söz konusudur. Ancak onlara bir ısıtma sistemi demenin çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Çünkü tekil ısıtıcılarda daire veya bina içinde bir sisteme bağlılık bir teçhizat yoktur. Bu ısıtıcılar mobil olup elektrik sayesinde her alan ve mekanda kullanılabilen etkin, portatif cihazlardır.