Ekim 23, 2021

Parkede Markuteri Sanatı

ile Tanitim

Parkenin özel bir türü vardır. Bu tür parke döşeme bir el işçiliği gibi özenli bir çalışmanın ürünüdür. Doğal renkler korunarak yapılır. Kaplama olan ahşap kesilip iç içe geçirilerek bir sanat eserine dönüştürülür. İşte bu ahşap işçiliğinin adı markuteri parke adını alır. Parkenin en göz alıcı halidir. Özenli ve etkileyici bir parke sanatıdır. Özel bir ustalık içerir.

 Bu ahşap sanatının en belirgin tarafı doğal ahşap renkleridir. Boya kullanılmadan, farklı ahşap türleri bir araya getirilip özel bir uyum yaratılır. Bu şekilde boya kullanılmadan yapılması kullanılan malzemenin tüm doğallığının yapılan işe aktarılmasını sağlar.

 Neden Markuteri Parke?

 Parkeler evimizi sarar ve güzelleştirir. Özellikle markuteri parke ile bu güzellik bir sanat eserine dönüşür. Markuteri parkenin çok eskilere dayanan bir tarihi olduğu düşünülmektedir. Eskiden mısırlılarda, Fransız ve Osmanlı saraylarında kullanılan bir parke türüdür. Günümüzde ise, evinde sanatı yaşamak isteyenler için çok özel bir seçenek olmuştur.

-Boya kullanılmadan ahşabın doğal renklerinden yararlanılarak yapılır.

-Çok sanatsal motifler, parkeler özel olarak kesilerek oluşturulur.

-Sanatçının yaptıkları son derece özeldir ve her bir tasarımın aynı tekrarlanamaz.

Bu parke türünde pek çok farklı ahşap kullanılabilir. Bu ve bunlara benzer pek çok nedenle markuteri parke tercih edilmektedir.

Bir Sanattır Markuteri Parke

 Günümüzde pek çok yerde ve mekanda markuteri parke tercih edilmektedir. Bunun temel nedeni, markuteri parke türünün aynı zamanda bir sanat eseri gibi oluşturulmasıdır. Bu parke türünü yapan ustanın el işçiliği bu sanata hayat verir. Özel olarak tasarlanmış tasarımlarının her biri eşsiz olma özelliğindedir. Çünkü yapılan tasarımın birebir aynının tekrarlanması çok zordur.

 Özellikle sanata ilgi duyanlar ya da evinde bir sanatsal ortam yaratmak isteyenler için markuteri parke çok özel bir tercih olmaktadır. Yapılan her parke tasarımı ortamı özel bir tuvale dönüştürür. Sanat eserinin üzerinde yaşama hissini verir. Bu nedenle evlerde ya da işyerlerinde kullanılırken büyük bir zevk alınır. Bu sanat eserinin yapan ustanın izlerini taşıdığı bir gerçektir. Ancak özel tasarımları da farklı bir sanatçı tarafından yapılabilir. Tüm estetik yönü ile bir sanattır markuteri parke.