Haziran 17, 2022

Speed Ball Nedir

ile blog

Bir tenis türü olan ve tenis sporundan esinlenerek türetilen oyun ve spor biçimidir.1961 yılında Mısır’da ilk olarak Mohamed Lotfy tarafından icat edilmiştir. Tenis gibi raket ile oynanan oyunlar arasındadır. Speed Ball oyununun amacı bir dakika içerisinde kimin topa daha fazla vuracağı yarışıdır. Bu oyunda süre yaş grubuna göre değişiklik gösterir. 14 yaşına kadar olan oyuncularda süre 30 saniye iken 14 yaş ve üzeri sporcularda bu süre bir dakika olarak belirlenmiştir. Speed Ball oyunu kendi alanında 4 oyun türüne ayrılmaktadır. Bunlar solo oyun, tek maç oyunu, çift maç oyunu ve relay oyunu olarak bilinmektedir.

Bu oyun türlerinin kuralları ve yapıları her biriyle farklılık göstermektedir. Kendi içerisinde 4 oyun türüne ayrılması sebebi ile tenis ile pek benzerlik göstermeyebilir. Solo oyun bu spora yeni başlayanlar için daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi oyunda yalnız oynayarak ve süre tutarak oyuncunun kendisini geliştirmesini sağlamasıdır. Tek maç oyununda birer rakete sahip iki oyuncu bulunmaktadır. Relay oyununda ise 4 oyuncu bulunur. Oyuncular sıra şeklinde arka arkaya dizilerek speed Ball atışı gerçekleştirir. Çift maç oyun türünde de tek maç ile kurallar benzer şekildedir. Bu oyunda da amaç topun rakip sahadan iki defa zorunlu olarak geçmesidir. Her türlü tenis ekipmanına ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Speed Ball Nasıl Oynanır?

Speed Ball oynamak için speed Ball matı ve topu olmak zorundadır. Alan ise bir tenis kortu gibi düz bir zemin yeterli olacaktır. Bir dakika içerisinde topa en yüksek sayıyı vurmak oyunun temel hedefidir. Speed Ball oyununa başlamadan önce ısınma hareketleri yapılması oldukça önemlidir. Isınma hareketleri olası bir sakatlanmayı engeller ve oyuna daha iyi adapte olmanızı sağlar.

Speed Ball oyununa başladığınızda mat ile aranızdaki mesafe doğru ayarlanmalıdır. Top size değmemelidir. Oyunun başında topa ilk olarak yavaş vurulmalıdır. Daha sonrasında yavaş bir şekilde hızlanılması oyun için önemlidir. Çoklu oyunlarda topa sıra ile vurulması gerekir. Oyuncuya verilen süre içerisinde oyuncu speed Ball oyununu gerçekleştiremez ise sırası geçmiş olur. Speed Ball oyununun yaşattığı keyif ile oyunun kolaylığı dünyada bu sporu yayılmasına katkı sağlamıştır.