Eylül 16, 2021

Spor Ve Egzersizin Maddi Ve Manevi Faydaları

ile blog

Spor ve Egzersizin Maddi ve Manevi Faydaları

Egzersiz, genel anlamda kaslarınızı çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını sağlayan hareketler olarak tanımlanmaktadır. Tam anlamı ile sağlanan verimin en üst seviyede edinilmesi noktasında profesyonel bir yardım almak oldukça mantıklı olacaktır. Burak Kulaksız profesyonel spor koçluğu çalışmaları ile birçok kişiye bu açıdan destek sağlamaktadır. Düzenli sporun kişiye hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok yararı vardır. Bu yararları ise şunlardır:

Daha Mutlu Hissetmenizi Sağlar

Düzenli spor yapmak; beyin fonksiyonları ve vücutta stres ile anksiyeteyi düzenleyen bölümlerde olumlu değişikliklere yol açar. Ayrıca depresif duyguların azalmasını, serotonin hormonu ile beynin daha duyarlı bir hale gelmesini de sağlamaktadır. Ek olarak egzersiz, olumlu duyguları pekiştirmeye yardımcı olduğu ve ağrı algısını azalttığı bilinen endorfin üretimini de artırır. Egzersizin; ruh halini iyileştirdiği, depresyon, anksiyete ve stresin azaltılmasını da sağladığı görülmüştür.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlamak için egzersiz ve enerji tüketimi arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Vücudumuz enerji tüketimini üç şekilde gerçekleştirir: sindirim, egzersiz yapmak ve vücut fonksiyonlarını çalışır halde tutmak. Diyet yapılırken alınan kalorinin azaltılması, metabolizma hızınızı düşürür ve bu da kilo vermeyi geciktirir. Aksine, düzenli egzersizin metabolizma hızınızı arttırdığı, bunun da daha fazla kalori yakılmasını sağlayarak kilo vermenize daima yardımcı olacağı belirlenmiştir. Egzersiz ile yapılan direnç antrenmanları sayesinde yağ kaybını artırabilir, vücudunuzdaki kas kütlesini rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Kas ve Kemikler İçin Faydalıdır

Egzersiz, güçlü kas ve kemiklerin oluşturulmasında ve korunmasında hayati bir rol oynar. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktiviteler, yeterli protein alımı ile desteklendiğinde kas oluşumunu uyarıp arttırabilir. Bunun nedeni, egzersizin, kaslarınızın amino asitleri absorbe etme kabiliyetini artıran hormonların serbest kalmasına yardımcı olmasıdır.

Vücuttaki Ağrıları Azaltır

Uzun yıllar boyunca kronik ağrının tedavisi için önerilen şey, fiziksel anlamda hareketsiz kalmaktı. Birkaç araştırma, egzersizin kronik ağrıdan şikâyetçi olan kişilerin ağrılarını azaltmalarına ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır. Egzersizin çeşitli durumlarla ilişkili ağrı üzerinde olumlu etkileri vardır. Burak Kulaksız sağladığı profesyonel destek ile çıkardığı vücut analizleri sayesinde kişiye en uygun programı oluşturmaktadır.

Enerji Seviyesini Artırır

Egzersiz hem sağlıklı kişilerde hem de çeşitli tıbbi durumlardan şikâyetçi olanlarda vücuttaki enerji seviyesinin artırılmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Spor ve egzersiz planlı ve programlı yapıldığı takdirde kişinin yaşam kalitesini artıracak ve sağlıklı bir yaşam adına kişiyi düzenli yaşamaya, disiplinli yaşamaya alıştıracaktır. Bunun için egzersiz ve spor her bireyin yaşamına girmelidir.