Ocak 23, 2023

Temperli Cam Nedir

ile blog

Temperli Cam, genel olarak termal yüklenme adı verilen bir sıcaklama işlemi kullanılarak üretilen camdır. Normal günlük camdan farklı olarak, temperli cam daha dayanıklı ve çok daha kolay kırılmayan bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni, temperli camda meydana gelen fiziksel değişimlerdir. Temperli cam süreçte sertleşme, buharlaşma ve boyut değişiklikleri gösterir. Bu süreçte, cama sıcak hava verilerek, cama ekstra stres uygulanması sağlanmaktadır. Sertleşme ve buharlaşma işlemi, camın taban kısmındaki moleküllerin hızlı hareket etmesini ve moleküllerin üst katmanlar tarafından itilmesini sağlamaktadır. Böylece, ekstra stres uygulanmış temperli cam, normal camdan daha dayanıklı olur.

Temperli cam ya da diğer adıyla termal yüklenmeye maruz kalması sonucunda üretilen cam, çoğu zaman pencerelerde, vitrinlerde ve bazen de tezgahlarda kullanılmaktadır. Temelleri 1960’lara dayanan temperli cam, güvenlik açısından bazen tercih edilmektedir. Çünkü temperli camda meydana gelen sertleşme, cama özel bir dayanma ve direnç kazandırmaktadır. Kaza esnasında parçalanma riski de oldukça düşüktür. Aynı zamanda temperli cam türleri ile herhangi bir yangın durumunda da insan hayatlarının korunması mümkündür.

Temperli cam, aynı zamanda yalnızca estetik açıdan değil; aynı zamanda fonksiyonel olarak da oldukça faydalar sağlamaktadır. Temperli camlar genellikle yaklaşma izin verirken, cama maruz kalan herhangi bir şeyin bile cama zarar vermesini engelleyebilmektedir. Aynı zamanda temperli camlar, güneş iletiminde de etkilidir ve oldukça iyi bir izolasyon sağlayabilmektedir.

Son olarak temperli camlar aynca yalnızca estetik açıdan değil; aynca fonksiyonel açıdan da oldukça avantajlara sahiptir. Gerek güvenlik gerekse izolasyon açsindan öncelikle tercih edilebilen temperli camlar her türlü hava koşullarinda kullanlabildiğinden oldukça popülerdir.
Blog