Mart 13, 2022

Tenis Maçlarında Giyilen Kıyafetler

ile blog

Tenis sporu oldukça hareket içeren bir spor dalıdır. Bunun için tenis sporunu oynamak ya da maçlarına çıkmak için kıyafet seçerken oldukça titiz davranılması gerekir. Kıyafetin içerisinde terleme, rahat hareket edebilme gibi unsurlar tercih konusu sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Tenis spor kendine has ya da kendine özel hareketler içeren bir spordur. Bunun için de tenise özel kıyafetler üretilip, üreticiden tüketiciye sunulmuştur. Tenis sporunun oynanması sırasında giyilecek olan kıyafetler rahat, bol, nem emici ve hafif olması gerekmektedir. Tenise uygun kıyafet kumaşları kullanılırken aynı zamanda UV ışınlarından koruyucu kumaşlardan da kıyafet üretimi yapılmaktadır. Tenis sporunda kadınların ve erkeklerin giydiği kıyafetler kendine göre içlerinde farklılık gösterir. Kadınların giyip, kullanacağı tenis kıyafetleri polo veya v yaka tişört, atlet, tenis elbisesi, tenis şortu ve tenis eteğidir. Erkeklerin ise tercihte bulunacağı tenis kıyafetleri polo yaka, v yaka, bisiklet yakadan oluşabilecek tişörtler, atlet ve şorttur. Dar veya oyun esnasında oyuncuya engel olabilecek kıyafetler oyuncular tarafından tercih konusu olmamaktadır. Her tenis oyuncusu olan birey kendine göre nasıl rahat edecek ise o şekilde kıyafet tercihi yapması gerekmektedir.

Tenis Sporuna Uygun Olan Ayakkabı Türü Hangileridir?

Tenis sporunda kullanılacak olan tenis ayakkabısı türü günlük hayatta kullanımda olan ayakkabı türlerinde farklı olması gerekir. Günlük hayatta kullanımda olan ayakkabıların tabanları, tenisin oynanacağı saha olan kort yüzeyi ile uyumlu olmamaktadır. Bu sebep dahilinde tenis sporu için özel spor ayakkabılar üretilmektedir. Tenis ayakkabıları dışarıdan alınabilecek her türlü darbeye karşı daha güçlü ve daha sağlam olan ayakkabı türleridir. Tenis oyuncuları tarafından da korta çıkmadan önce tenis ayakkabısı tercih edilir.

Tenis Maçlarında Servis Atışı Nasıl Gerçekleştirilir?

Servis atışı, tenis maçının başlangıcı olan ya da maçı başlatan atıştır. Bu atış esnasında oyuncunun tek elinde top ve diğer elinde raket bulunur. Oyuncu, topu kolundan daha yüksek bir seviyede olacak şekilde havaya atar ve diğer elinde bulunan raketi ile topa vurur. Yapmış olduğu vuruş ile atış gerçekleştirilir.