Ekim 7, 2021

Transparan Cephe

ile Tanitim

Transparan cephe, binaların, yapıların, dış mimarisinin yapılmasında kullanılan estetik bir cephe kaplama yöntemidir. Planer de denir. Çerçevesiz bir cam cephe tekniği denilebilir. Transparan cephenin yapımında şeffaf bir görüntü elde etmek esas olduğu için cam kullanılır. Kullanılan cam renksiz ve şeffaf camdır. Bu sistemde camlarda çerçeve bulunmaz. Camdan yapıldığı için modern bir görünüm sunar.

 20.yüzyıldan sonra teknoloji ve mimari estetiğinin gelişmesi ve değişmesiyle ortaya çıkmış bir cephe sistemidir. Gün ışığından faydalanmak isteyenler için tercih edilen bir sistemdir. Vantuzlu cephe kaplama olarak da anılan transparan cephe özellikle vitrin ve showroom, üniversite, AVM ve plazalarda sıkça tercih edilen cephe kaplama yöntemidir.

 Amacı

 Transparan cephe kullanımının amacı estetik temellidir fakat asıl amaç gün ışığından, güneşten en iyi derecede faydalanabilmektir.

 Özellikleri

Şeffaf bir görünüm elde edilir.

Güneş ışığından ve aydınlıktan yararlanmayı sunar.

Kullanıldığı alan için genişlik ve ferahlık hissi verir.

İç mekan ve dış mekan arasında olacak olan bağlantıyı üst düzeye çıkarır.

Sağlam ve güvenlidir.

Pas tutmaz.

Kir tutmaz.

Temperli tek cam veya lamine çift cam özelliği, seçeneği bulunur.

Ultraviyole camlar kullanılır.

Isı yalıtımlı camlar kullanılarak binadaki ısı, cam cephe yüzünden değişmemiş olur.

 Nasıl Uygulanır?

 Transparan cephe kaplaması yapılacak olan alan için önce ölçüler alınıp proje taslağı oluşturulmalıdır. Alınan ölçüler ve hazırlanan taslağa göre cepheyi oluşturacak olan malzemenin imalatına başlanır. Bağlantıları kurmak için gerekli ekipmanlar hazırlanır. Birleşim yerleri ve taşıyıcı profillerin bağlantı yerleri ve delikleri yapılır.

 Öncelik olarak kat döşemeleri ayarlanır ve döşemelere düşey taşıyıcı profiller yerleştirilir. Daha sonra yata profiller de ayarlanır ve en son olarak da oluşturulan sisteme camlar yerleştirilir. Bu şekilde cephe sistemi başarıyla tamamlanmış olur. Mimari tercihe bağlı olarak taşıyıcı düşey veya yatay şekilde uygulanabilir. Zengin bir görünüm sunar.

 Transparan cephe görünümünü görmek için en basitinden AVM görünümlerine bakmak yeterlidir. Bu cephe sistemini yapan pek çok şirket vardır. Köşk Yapı’nın internet sitesinde girildiğinde “Uygulamalarımız” kategorisine tıklayarak, Transparan Cephe kısmına bakabilir ve binalara bu sistemin nasıl uygulandığını görebilirsiniz.